Sztuczne futra

 

Trzy rzeczy potęgują nadzwyczajnie wartość damskiej garderoby: klejnoty, koronki i futra. Klejnot, służący - jak twierdzi ogólna opinia — do podniesienia piękności kobiecej, spełnia zupełnie i całkowicie swój cel, nawet gdy jest sztuczny, bo obojętną jest rzeczą, że dopiero fachowiec pod mikroskopem może stwierdzić jego prawdziwą wartość. Przy futrach bardzo ważną jest jeszcze okoliczność, że bez względu, czy są prawdziwe czy sztuczne, trzymają one ciepło i spełniają swe zadanie.

 

            Sztuka imitacyi futer postąpiła w ostatnich czasach tak dalece, że kupujący musi posiadać znajomość rzeczy, aby rozróżnić prawdziwe futro naśladownictwa. Kosztowne futra są dzisiaj stosunkowo rzadkie, a zapotrzebowanie ich jest znacznie większe, aniżeli roczna produkcya. Próbowano także sztucznie chować kosztowniejsze zwierzęta, zrobiono jednak doświadczenie, że inaczej wyglądają futra zwierzał upolowanych na wolności, a inaczej chowanych w zwierzyńcach. Główną różnicę stanowi odcień, a często nawet kolor futra, który zawsze decyduje o wartości. Na razie — wobec tych wyników — chów zwierząt w specyalnych zwierzyńcach dla celów kuśnierskich przyczynia się przynajmniej do obniżenia ceny futra pewnych gatunków zwierząt, a równocześnie staje na przeszkodzie wytępieniu różnych stworzeń, niszczonych i tępionych właśnie dla kosztownych futer.

            Naśladownictwo przeważnej ilości futer odbywa się w ten sposób, że skórom innych, pospolitych zwierząt nadaje się wygląd drugich futer do tego celu używa się prawie wyłącznie skórek zajęcy, kotów i królików. Dwie pierwsze nie wiele są warte, gdyż puszczają włosy, natomiast króliki dają się lepiej obrobić, zwłaszcza zupełnie białe, a jedynie później różnią się od prawdziwych twardszym kolorem.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 2 stycznia 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.