Damskie buciki bez skóry.

Przed niedawnym czasem wyłonił się w sferach interesowanych w Niemczech projekt, aby ze względu na niesłychaną drożyznę, a więcej jeszcze silnie dający się odczuwać wobec ogromnego zapotrzebowania brak materyału — buciki sporządzać bez skóry, to jest podeszwy ze specyalnie skonstruowanych płatków drzewnych, wierzch zaś cały z materyi. Na pierwszy rzut oka pomysł ten wydawał się nowością, a jednak i to już dawno było. Wobec mody, naśladującej wiernie klasyczny strój grecki z początkiem zeszłego wieku, poczęły kobiety używać całkiem płaskich bucików z materyi, ze wstążkami skrzyzowanymi na przodzie tak, iż były one zupełnie podobne do sandałów.

 

 

Angielki, które więcej dbały zawsze o wygodę mody, aniżeli o jej elegancyę, używały również z początkiem X IX wieku — jak świadczy list korespondentki londynskiej miesięcznika Journal des LII4115 und der Moden" — patentowanych podeszew drewnianych i takich samych obcasów, podpijanych żelazem. Tego rodzaju moda spowodowana została ustawiczną niepogodą, panującą w Anglii, a miała to do siebie, iż skutkiem grubych podeszew i wysokich obcasów: damy spacerujące ulicą wzniesione były ponad poziom błota, skutkiem czego stopy ich uchronione były od wilgoci.. Ujemną natomiast stroną tych bucików, zwanych „pittens" była okoliczność, iż damy, używające ich, sprawiały na ulicach straszny balas, tak, iż ustawicznie miało się wrażenie tętentu konia za sobą. Także i z końcem ubiegłego roku, gdy w modę weszły niezwykle wysokie i wąskie obcasy, ówczesne elegantki sprawiały na ulicach niezwykły hałas, gdyż i wtedy używano obcasów drewnianych, obciągniętych z wierzchu skórą, a zabezpieczonych od spodu żelazną blaszką przed zbyt szybkiem zużyciem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-12-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.