O kobietach dla kobiet.

Woale naszych pań.

To, co historycy mód damskich przewidzieli jeszcze przed kilku miesiącami, zaczyna być dzisiaj rzeczywistością: sojusz austryacko-turecki daje już odczuć modzie swój wpływ pośredni, wywiera na nią pewien nacisk i pozostawia na niej wcale widoczne ślady. Pierwszym z nich, wcale sympatycznie przyjętym przez nasze panie, jest wzbudzona właśnie pod wpływem tureckim moda używania wschodnich woali, dodających im czarownego powabu i uroku.

 

 

Wschodnie zasłony, sporządzane z woalu, gazy pół- a więcej jeszcze cało-jedwabnej, nosi się przy małych, niskich kapeluszach, formy baretowej. Na twarzy sięga rąbek woalu ściśle do górnej wargi, czyli do polowy ust. Niektóre z woalów wiążą się daleko z tyłu, tak, że zanim końce jego giną w misternym węźle, przedtem opasuje woal całą głowę do okola; inne przylegają ściśle, bez żadnej fantazyj, najwyżej chyba uchwycone w jeden kontrafałd, lub dwie równoległe zakładki. W takim wypadku bardzo często zdobi się woal stałym rąbkiem, często o szerokości dochodzącej do 5 a nawet więcej centimetrów. Dolny rąbek pełnego woalu jest najczęściej równy, kształtu równoległej linii; czasami przechodzi w mały owal, w takim jednakże wypadku uzupełniają go po obu stronach twarzy, aż do linii równej, delikatnie wszywane wkładki z koronki, utrzymanej w kolorze woalu. Czasami wreszcie spada duży woal, noszony na wzór szala, daleko na plecy, co wygląda bardzo efektownie i strojnie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-11-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.