Wojna tworzy modę

 

Nad brzegami Sekwany czy w Owernii, a nawet w Marsylii, tylko jeden pierścionek uważany jest obecnie za szyk. za godny, upiększający zbytek na ślicznych rączkach francuzek. To pierścień aluminiowy, pochodzący z okopów. Zrobił ko narzeczony, kochanek czy mąż, z wystrzelonych słówek nieprzyjacielskich szrapneli w godziny zacisza. Może ostatnie godziny swego życia spędził nad tym pierścionkiem, cyzelując, rzeźbiąc wymarzone kształty pierścienia, który przeznaczył na rękę tej, co w trosce i niepokoju czeka i drży o każdą chwilę jego istnienia.

 

Żołnierze francuscy wyrób tych pierścieni doprowadzili do perfekcyi. Z początku zwykły scyzoryk służył za narzędzie. W miarę jednak, jak zwyczaj robienia pierścionków zadomawiał się w okopach, zaczęły się zjawiać i odpowiednie narzędzia: imadło i rylec. Sama obrączka bowiem odkręca się od główki szrapnela, kalibru 77. Wymiar w przecięciu równa się właśnie objętości palca. Później narzędzia do naprawiania mitraliez posłużyły również, jako pomocnicze „maszyny" tej ręcznej wytwórczości. W ostatnich czasach nauczono się nawet przetapiać aluminium i odlewać obrączki. Cztery bagnety przytrzymują kociołek, pod którym palą się kawałki drzewa. Przemyślny majster urządził palenisko w ziemi, w ziemię też wstawił foremki. Odlane obrączki czyści, poleruje, rzeźbi, a nawet upiększa oprawianiem kamyków.

I w okopach jednak francuski robotnik odczuwa niekiedy brak surowego materyału. Wtedy czeka niecierpliwie, kiedy znów rozpocznie się walka artyleryjska. I marzy, by przeciwnicy wystrzelali najwięcej kalibru 77. Idealne bowiem z tych główek robi się pierścienie. Bez żadnych zabiegów gotowe są obrączki. I gdy tylko upadnie kilka szrapneli. już widać skradających się żołnierzy, by zdobyć materyał na rozpoczęcie przerwanej pracy. Pierścionek bowiem aluminiowy — to namiętność żołnierzy i mila pamiątka dla cywilów.

Świat, 6/12-11-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.