Walka dwóch spódniczek we Wiedniu

 

Wojna zrobiła gwałtowny przewrót we wszystkich niemal dziedzinach życia. Przewróciła tak zwane oryentacye, i że się tak wyrazimy „przekonania polityczne”. Przewróciła pojęcia, zapatrywania, a nawet mody nie zostawiła w spokoju.

 

Mówimy tu o damskich modach. Ofiarą zamachu padły przedewszystkiem spódniczki, a zamach ten uzasadniono względami wyższego patryotyzmu.

A rozumowano w ten sposób:

Dotychczasowe wązkie spódniczki są niemoralne, gdyż zbyt uwydatniają skryte wdzięki niewiast. Poza tem są niepatryotyczne, gdyż są to modele paryskie. Obie te okoliczności wykluczają stanowczo, by w dzisiejszych poważnych, wojennych czasach damy posługiwały się tym strojem. A zatem precz z wązkiemi spódniczkami. Prawdziwa patryotka powinna nosić demonstracyjnie szerokie „kloszowe" dolne ubranie.

Na to hasło zaroiło się w krótkim czasie po ulicach od szerokich spodnie. O d jednego nie chciały jednak elegantki odstąpić. Spódniczka została półkrótką. Co nadłożyły wszerz, ujęły w długości.

Tymczasem wyłoniła się nowa kwestya patryotyczna.

— Jakto ?! — wołali purytanie - w dzisiejszych poważnych i ciężkich czasach marnować tyle materyału na szerokie spódnice, w dzisiejszych czasach, gdy każdy kawałek sukna lub jakiejkolwiek tkaniny jest tak potrzebny?

Specyalni statystycy obliczyli, że spódnica szeroka wymaga o 25 prc. więcej materyału niż wązka... Więc dobre patryotki powinny nosić wązkie spódnice.

Tego jednak było już dosyć wszystkim patryotkom krój stał się kwestyą aktualną. Jaki ma być? Długi a wązki, czy szeroki a krótki? Damy nie mogą się zdecydować i w spódniczkach jest obecnie zamieszanie. Każda sobie rości pretensye, że jest dobrą obywatelką kraju — tylko przekonania swoje manifestują inaczej. W jednem jednak się łączą. Spódniczki są krótkie i takiemi zostaną aż do szczęśliwego ukończenia wojny.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-09-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.