Mody jesienne.

Na ukształtowanie się najnowszych mód jesiennych, bardzo wybitny wpływ wywarła tocząca się obecnie wojna. Specyalnie uwzględniano motywy wszystkich północno-słowiańskich strojów, a szczególnie narodowych kostyumów polskich, zwłaszcza ustawicznie powtarza się motyw obszywania ubioru obramowaniem z futerka, tak z resztą odpowiedni na nadchodzącą chłodną porę. Bardziej jeszcze zwiększa podobieństwo długość zakiecików i okryć, oraz masowe używanie jedwabiu do przybrania Główną cechą charakterystyczną są wybitnie krótkie spodnice, sięgające zaledwie kostek. Nawet wszystkie wieczorowe toalety cechuje krótka wodnica, z wyjątkiem dworskich, których nieodłączną częścią jest tren.

W owych strojach, przy futrzanem obramowaniu, widzieć można licznie kołnierze, obszycia sobolowe, oraz inne skórki, farbowane specyalnie stosownie do kolom kostyumu; wśród tych obramowań największem wzięciem: cieszą się lisy, rysie i dzikie kozy, oraz zapomniane częściowo w ostatnich latach baranki. perskie. W żakietach i zewnętrznych okryciach niezbędną stanowczo część składową stanowi kieszeń a nawet kilka kieszeni i kieszonek, porozmieszczanych w najrozmaitszych miejscach ; mimo obfitości służą one tylko do przechowania chusteczki do nosa. Wybitną właściwość najnowszej mody stanowią również stojące kołnierze i garnirowane w około szyji, sporządzone z tiulu i koronek. Z kolorów pierw aż miejsce zajmują t rubinowy i bladoniebieski do przyozdobienia stroju służą naszycia perekowe; lub inne, utrzymane w dyskretnym tonie, kwiaty fantazyjne w najrozmaitszych formach i odmianach Tego rodzaju kreacye rzeczywiście zasługują na nazwę „Sztuki" Wśród innych modeli zwracają na siebie uwagę stroje, do których motywa zaczerpnięto z ośm dziesiątych lat ubiegłego wieku i krótkie ramiączka, do tego rękawy w formie balonów, oraz kamizelki, obszywane często futerkiem ze skórek kocich Nadmienić wreszcie wypada, że kamizelki sięgają, spływając wolno, bez wcięcia, znacznie niżej pasa, zwłaszcza z przodu, najczęściej w dwu ostrych klinach

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-08-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.