Przepisy

Obrać cztery duże ziemniaki i zostawić pół godziny w zimnej wodzie. Potem zetrzeć je na tarce, wrzucić do litra wrzącej wody i mięszać na blasze pięć minut. Zdjąć z ognia i dodać pół filiżanki cukru i dwie łyżki stołowe soli, wlać do kamiennego garnka albo miski i wychłodzić do letniości. Teraz dodać 5 deka drożdży, rozpuszczonych w letniej wodzie, wymieszać, przykryć serwetą i zostawić 3 do 4 godzin w ciepłem miejscu dla fermentacyi, pilnując, by wciąż mieszać w miarę jak się podnosi. Trzymać w szczelnie zawiązanym garnku lub dobrze zakorkowanej flaszce w bardzo zimnem, lecz nie mrożnem miejscu.

Zmieszać 2 części mąki z mchu z 1 częścią mąki żytniej (mech starannie opłukać i w gorącym piecu wysuszyć, a następnie zetrzeć na mąkę) — rozczynić ciepłą wodą, dodać nieco kwasu (drożdży) i soli z kminem, następnie postawić rozczyn na ciepłem miejscu. Po wypieczeniu rozkrawa się chleb na małe tafelki, jak sucharki.

Przy użyciu w równej części mąki żytniej z mąką z mchu, chleb będzie znacznie smaczniejszy. Podobny chleb otrzymuje się z mąki żytniej, z mchu i koniczyny. W tym celu suszy się pączki koniczyny białej lub czerwonej w pełnym kwiecia i tłucze na mąkę, poczem miesza się dwie trzecie mąki pszennej, dwie trzecie koniczyny i jedną trzecią żytniej.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917

Zdejmuje się z żołędzi wierzchnią łupinę, kraje je w drobne kawałki i włożywszy do naczynia — polewa wodą — tak aby je woda na cal pokrywała. Po upływie 15-stu godzin wodę odlać, a świeżą naczynie napełnić — i czynność tę tak długo powtarzać, dopokąd woda zupełnie czystą nie zostanie. Poczem suszy się żołędzie na piecu i miele je na mąkę, a następnie miesza z mąką żytnią w równych częściach.

Chleb tego rodzaju stale wypieka ludność w Norwegii, Włoszech i Tyrolu.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917

Bierze się trzy trzecie surowo roztartej białej rzepy i jedną trzecią mąki żytniej. Chleb z tej mieszaniny wypieczony jest bardzo smaczny, a co ważniejszo jeszcze pożywny.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917

Opłukane ziemniaki zostawić na wolnem powietrzu, aby oschły — potem pokrajać na cienkie plasterki, aby je pozbawić surowego smaku i zapachu, włożywszy do naczynia, zalać wodą i zostawić tak przez 18— 20 godzin. Następnie się je suszy i wkłada do szabaśnika. Po wyschnięciu dalszem miele się je na mąkę i wypieka chleb.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.