Herbata a kwiat lipowy.

Oprócz pokarmów w ścisłem znaczeniu tego wyrazu, potrzebnych do budowy naszych tkanek, dających nam ciepło, siłę i energię, ustrój nasz potrzebuje jeszcze tak zwanych „używek", nie posiadających wartości odżywczej, ale za to mających własność pobudzania układu nerwowego.

 

Na ich czele stoją kawa i herbata. Zawarty w nich alkaloid i koffeina podwyższa wrażliwość komórek nerwowych, działa pobudzająco na układ mięśniowy, a więc i na serce, usuwa przykre uczucie zmęczenia i wyczerpania. Po szklance dobrej herbaty wyczerpany umysł pracuje łatwiej, myśli napływają nam szybciej i doznajemy przyjemnego uczucia orzeźwienia. Zawarty w herbacie kwas garbnikowy działa ściągające na błonę śluzową żołądka i działa korzystnie przy niestrawności i rozwolnieniu.

 

Herbata zasługuje na pierwszeństwo przed kawą, ponieważ nic działa szkodliwie na żołądek.

 

W obecnej porze upałów letnich szklanka chłodnej herbaty z cytryną gasi pragnienie lepiej, aniżeli piwo, które sprawia następnie uczucie wyczerpania i zmęczenia. Tak przykre podczas upałów letnich uczucie osłabiania, usuwa skutecznie dobra herbata. W biegunkach letnich u dzieci jest herbata nieocenionym środkiem.

 

Wszystkich tych cennych własności nie posiada kwiat lipowy. Dawniejsi lekarze zalecali go przy przeziębieniu dla wywołania potów. Obecnie wyszedł zupełnie z użycia i nie może zastąpić nigdy herbaty, ponieważ nie posiada własności łagodnego pobudzania układy nerwowego. Ciągłe zaś wywoływanie potów osłabia organizm, jest więc szkodliwe.

 

Dr Wł. Chadecki.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-08-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.