Wartość odżywcza kawioru.

 

Wśród środków żywności, sporządzanych z ryb, odgrywa kawior bardzo wybitną rolę, Jest on nie tylko bardzo smaczny, lecz także niezwykle pożywny, a jedyną lego stroną ujemną jest okolicznosć, że jest go zamalo, by wystarczyć zapotrzebowaniu.

 

Ze względu na chemiczny skład kawioru, oraz jego wartość odżywczą i doskonały smak, żałować należy że w powodu bardzo wysokiej ceny, jedynie przez niewielu ludzi może być używany jako środek żywności.

 

 

Rozbiór chemiczny kawioru wykazuje przeciętnie następujący skład! Około 50% wody, 28% białka, 14% tłuszczu i około 8% sok mineralnych Przewyższa więc kawior mięso ryb znacznie większą zawartością tłuszczów, a nadto tłuszcz ten zawiera pewien procent lecetyny, której wartość dla zmiany materyi jest niezwykle doniosła. Wreszcie kawior jest niezmiernie lekki i łatwo strawny.

 

Dzięki tym nicom byłby kawior ideałem środka żywności gdyby nie był tak drogim; szkoda więc niewypowiedziana, że dotychczas nie poczyniono poważnych prób sztucznej hodowli jesiotrów, nie wydano praw specyalnej ich ochrony oraz nie próbowano sztucznego ich rozmnażania.

 

Tańszy tak zwany czerwony kawior, sporą da się z ikry szczupaków, karpi i karasi.

 

Wprawdzie czyniono kawiorowi zarzuty, iż zawiera zbyt wiele nukeliny, działającej szkodliwie na zwiększenie się kwasu moczowego. Ten sam zarzut można by jednak zrobić także wątróbce gęsiej, mózgowi cielęcemu i nerkom, które mimo swych rzekomych wad, uchodzą zawsze za przysmaki.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-01-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.