Ziemniaki jako środek do czyszczenia

 

Dzisiaj kiedy mydło stało się skutkiem swej ceny nieledwie przedmiotem zbytku, nie od rzeczy pędzie przypomnieć, że doskonale można je zastąpić ziemniakami w najrozmaitszej formie. I tak oskrobiny ziemniaka pokrajane w drobne kawałki i zmieszane z niezbyt wielką ilością wody bardzo dobrze nadają się do mycia szklanek, karafek, słojów i t. p , niszcząc bez śladu nawet zastarzałe plamy na szkle. Do czyszczenia przedmiotów blaszanych i cynowych służy

woda, w której poprzednio wygotowano łupy z ziemniaków Utarty surowy ziemniak, przedtem tylko dobrze obmyty, jest doskonałym środkiem do czyszczenia kolorowych materyj wełnianych i tapet, które po dwukrotnem umyciu spłukać jeszcze tylko należy słabym rozczynem octu. Znaną jest ogólnie rzeczą, że noże czyszczą się wyśmienicie przeciętym do połowy ziemniakiem.

            Ziemniaków można także używać w zastępstwie zwykłego mydła do prania brudnej bielizny. W tym celu gotuje się ziemniaki tak jednakże tylko, aby były jeszcze nieco twarde i nie rozsypywały się w ręce, gdy się niemi naciera brudną bieliznę, zupełnie tak samo jak mydłem. Ziemniaki czyszczą bieliznę lepiej aniżeli mydło. Podobnie można ziemniakami prać kolorowe chusty, kamizelki itd., ponieważ me tracą one skutkiem tego ani na kolorze ani na swej wartości. Ziemniaki me wywierają także wcale ujemnego wpływu na jedwab, który bez względu na kolor doskonale daje się niemi czyścić. Przy użyciu ziemniaków jako środka domowego do czyszczenia tylu rzeczy oszczędzamy sobie poważne kwoty, wyrzucane dotychczas niepotrzebnie na rozmaite zagraniczne środki do czyszczenia i wywabiania plam.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24 grudnia 1915 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.