Ziemniaki zamiast jaj.

 

W urzędowym tygodniku poznańskiej Izby rzemieślniczej popisuje się od niejakiegoś czasu niejakaś Josephine Nagel najrozmaitszemi pomysłami i receptami, mającemi na celu zaoszczędzanie środków spożywczych i gospodarczych. Świeżo pani Józefina Nagel podaje sposób zastąpienia jaj, a w szczególności białka od jaja.

 

 

Niejedno jaje — powiada dosłownie pani Nagel — ofiarowuje się w kuchni, by białko zużyć jako spoiwo przy pieczeniu placka, klusek, pączków, makaronu i t. d. Ale cena jaj poszła w górę do tego stopnia, że gosposie domu chętnie użyłyby do tego innego tańszego środka. Takim środkiem sa tak ogólnie używane ziemniaki. Surowy ziemniak obmywa się dobrze i szczotkuje, Madzie się na 20 minut w świeża wodę, potem skrawa się łupinę i uciera na tarce. Następnie nalewa się świeżej wody Pozostawa tak długo, dopóki masa ta się nie osadzi. Po niejakimś czasie odlewa się wodę, dolewa świeżej, zamiesza się i pozostawia znowu na niejakiś czas, aż masa nie osadzi się ponownie. Tę procedurę powtarza się tak długo, aż woda nie jest zupełnie czystą. Potem zlewa się wodę zimną i nalewa wody gorącej w ilości masy ziemniaczanej, garnek ustawia się na ogniu i miesza się dopóty, dopóty masa nie jest niską zagotowania. Gotować nie powinna się. Po ostudzeniu przedusza się masę przez lniany płatek. Uzyskamy w ten sposób lepki płyn zużyć można jak białko od jaja.

 

Kurjer Poznański, 27-11-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.