Zadania i zagadki – N 24

Szarada.

- Walenty! Mówiłem drugiej piątej, ażeby cię ostrzegła, że pierwsza trzecia czwarta nadchodzi. Ty nic i ona nic. To trzeci piąci! Piąte drugie sposępniało, nastąpiło drugie wspak trzecie czwarte piąte, pierwsze trzecie ucierpiały. Są to następstwa opieszałości. Straty i basta. Jak o tem pomyślę, to w sercu uczuwam drugie trzecie piąte. Cóż mi zresztą pomoże całe po czasie?

 

 

Kwadrat zawiły.

Z poniżej podanych liter ułożyć kwadrat, którego pierwsze trzy wiersze od góry i trzy przy czytaniu od góry do dołu od strony lewej utworzą znane wyrazy, czwarty zaś w tychże kierunkach będzie bez znaczenia:

 

 

 

Znaczenie wyrazów: 1. Odzież. 2. Przedmiot pusty. 3. Narzędzie muzyczne.

 

Zagadka.

Pierwsza, dwie głoski, sensu nie posiada,

Druga wraz trzecia i mała i blada.

Ty na jej wymiar bez przerwy narzekasz,

Czego do serca nie bierze imć piekarz.

Wszystkie trzy razem – oto papier cienki.

Ulata z dymem i – grosiwo z ręki.

 

Tygodnik Ilustrowany, 13/19-06-1914

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.