Zadania i zagadki – N 31

Szarada.

Jest to zaprawdę wielka pierwsza czwarta,

Gdy pierwsza druga fałszywa lub kwarta.

To się przenigdy mu nie może upiec,

Idzie do kozy więc mądrala kupiec.

I chociaż drugie czwarte w sadzie wiele,

Dozorca w celi słomy mu uściele.

Stara mu trzecia czwarta za kołderki,

Tak prawo karze kupieckie usterki

Oj warto, warto mu wyprawić wały,

Boć gorszym jest on, niźli nawet cały.

 

 

Logogryf sezonowy.

Z sylab: kap, ni, a, kal, ta, chań, kow, bier, tos, skie, fi, a, a, ski, be, stra, stra, do, im, o, ri, li, nisz, ułożyć ośm wyrazów, których pierwsze litery, czytając z góry do dołu, utworzą nazwę plagi, ostatnie, w tymże kierunku, nazwę miesiąca.

 

Znaczenie wyrazów: 1. Mówca ateński. 2. Dyplomata turecki, basza, b. poseł w Paryżu. 3. Córka Tantala. 4. Przyprawa. 5. Przylądek. 6. Chirurg polski. 7. Jezioro w Rosyi (w przymiotniku). 8. Miasto w Rosyi.

 

Tygodnik Ilustrowany, 01/07-08-1914

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.