Kiedy wymrze Wiedeń?

W jednym z prowincjonalnych dzienników niemieckich w Austrii zadał sobie pewien felietonista trud obliczenia, kiedy wymrze... Wiedeń? Autor przypomina przedewszystkiem, że Wiedeń liczy (dla okrągłości rachunku) 2 miliony mieszkańców. Umiem zaś w Wiedniu obecnie około 1,400 osób dziennie. Gdyby ten stosunek trwał dalej, to w ciągu roku umarłoby 511,000 osób. Liczymy okrągło pól miljona! Wystarczyłoby zatem 4 lata, by z Wiednia zostały kamienice bez ludzi.

 

Ale na szczęście rachunek nie jest tak bardzo prosty... Wiedeń traci co prawda 1,400 osób dziennie, ale wskutek narodzin zyskuje ich około 700, czyli, te faktyczny ubytek dzienny wynosi 700 osób, a roczny 255,500 osób. Gdyby ten ubytek miał utrzymać się w dotychczasowej mierze, Wiedeń wyludniłby się w przeciągu lat ośmiu!

 

Autor zastanawia się nad przyczynami śmiertelności i stwierdza, że ogólnie znaną i uznaną, główną przyczyną śmiertelności są następstwa wolny, przedrażnienie nerwowe, a nadewszystko złe odżywianie się. Organizmy ludzkie —pisze — z braku tłuszczów i błotka, a z nadmiaru surogatów stały się zupełnie pozbawione dawnej zdolności odpornej... Warstwy uboższe i średnie, ludzie uchodzący dawniej za zamożnych dziś nie odżywiają się należycie... Gruźlica czyni zastraszające postępy, jawi się straszny gość obok duru brzusznego, tyfus plamisty .. Lato przynieść może cholerę, a na tle ogólnego wyczerpania przywleczona z Indii dżuma dopełniłaby reszty...

 

Ziemia Lubelska, 14-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.