Sprawa polska góruje nad wszystkiemi innemi.

W „Journal de Genńve” ukazał się bardzo rzeczowy i oparty na znajomości naszych stosunków artykuł p. Wilhelma Martin'a, poświęcony sprawie Polski.

W artykule swym p. Martin omawia ostatnie wypadki w Niemczech, podkreśla istnienie dwóch tendencyi, z których za wyraziciela jednej uważa p. Kuhlmanna, drugiej — gen. Hoffmanna, jako przedstawiciela głównej kwatery.

 

Mówiąc o tych rozbieżnych tendencyach, Martin zastanawia się pad nieobecnością Polaków w Brześciu Litewskim, gdyż według niego „sprawa polska góruje ponad wszystkiemi innemi problematami pokoju rosyjsko-niemieckiego".

 

,,Ta nieobecność państwa proklamowanego już 5 listopada 1916 roku, wobec rokowań z nieznaną jeszcze ani prawnie, ani historycznie Radą Ukraińską, razi i dziwi niepomiernie".

 

,,W ustalaniu więc granicy wschodniej - pisze Martin — tylko Polacy są nieobecni".

 

„Sądzę — twierdzi on dalej — te jest to nieomylny system, stwarzający na wschodzie europejskim nowe nienawiści rasowe i zatargi narodowościowe, być może w przyszłości trudniejsze do rozwiązania, niż zawikłania narodowościowe na Bałkanach. Stosując takie metody, stwarza się wspaniały grunt do przyszłych irrydentyzmów i niezadowoleń”.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 02-02-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.