Mała rzecz a wielki wstyd! (Przyczynek do psychologii szowinizmu czeskiego).

Znaną jest taktyka szowinistów czeskich wmawiała w nieuświadomiony lud polski na Śląsku, ta jest on "morawski". Częściowo powiodło się im to dzięki temu, że Polacy niezbyt zajmowali się kresami, mając stokroć ważniejsze rany do leczenia. Gdy zaś w jakiej miejscowości Polacy zabiorą się do pracy narodowo-oświatowej nad polskimi Ślązakami — szowiniści czescy, ustami swoich „barników" krzyczą, że ich lud czeski „popolstnije“ się i drą szaty z niewysłowionego „bólu"... Jaki to jest lud czeski, daje przykład Nr 2 nowo wychodzącego w Pradze pisma „Jitro“ (Jutro). Oto w artykule „Groby, które zarastają trawą" — cytowaną jest książka czeska Ignacego Horicy p. t. "Pamiętajcie o Śląsku" („Pamatujte na Slezsko“). Weźmy np. fragment p. t. „W małych Hoszcicach". Rozmowa:


Horica pyta po czesku lud „morawski":
— Vy nejste zdejsi?
Odpowiedź: — Su, ale była jsem dwie leta w Raciborzu. (Racibórz — pisownia polska zachowana).
— Ucila jste se polsky?
Wywaliła oczy z podziwu i patrzała na mnie, czy chcę z niej robić waryata.
— Polsky? Procz polsky? Chodziła jsem do szkole.
— A kde jste se naucila cesky?
— Cesky? Neumim czeski, ja znam jenom „po naszemu"
— To je cesky! (Wmawia Horica).
Badawczo mi się przyjrzała. — My sme (myśmy) Moravci. ------------
Fragment wielce charakterystyczny. Jak wiadomo, lud nasz polski na całym obszarze Polski — pytany po jakiemu mówi? — odpowie zawsze: „po naszemu" Czech — nigdzie. Pozatem akcent w słowach „po naszemu" jest polski (po naszemu) nie czeski: po naszemu. To wielce ważne. Tego zapomniał Ig. Horica dodać...
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.