ODPOWIEDZI REDAKCYI

M. G. W wierszu, „O kruku" jest dosyć sentymentu i zapału, ale są i błędy. Kruk dumający na szczycie dębu o ojczyźnie nie jest trafną personifikacyą. Dlaczego właśnie kruk, a nie inny jaki sympatyczniejszy ptak? Po za tem jak może ptak patrzeć skrzydłem — wsparty w przestworza? Dalsze porównanie: „Nakształt szalonej, wezbranej rzeki — był czas pokoju" jest nonsensem. Szalona rzeka i pokój nie mają wspólnego porównania („tertium comparatlonis“). Po za tem w Pańskim utworze znaleźliśmy gorsze błędy — bo ortograficzne!
 
Ignacy M., Białka. Zapytuje Pan, czy w surogatach tytoniowych, a mianowicie koniczynie, rumianku i jałowcu jest pod uwagę brany kwiat czy liście? Tak daleko nasze fachowe wiadomości nie sięgają, ale zdaje nam się, że czy kwiaty czy liście — będą dla palacza równie... smaczne!
 
Hanka, Dziwnie miłość objawia się u Pani, a jeszcze dziwniej wiersz ją tłumaczy... „Gdy Ciebie, Janku, widzę w pośród tłumu ludzi — i bunt się w mojej duszy budzi... Czemu w łańcuchy okuli mi duszę. Chciałabym deptać te bezmyślne dusze — a tobie oczy wydrapać!...“
 
Alfa. „Ból żre serce, targa duszę — Czyżby zniósł to kto? — A ja wszystko znosić muszę — Czemu, czem u to?..."
Temu, temu, łaskawa Pani. że nie zajmiesz się czemś praktyczniejszem niż pisanie wierszyków. Proszę wierzyć, że i serce się uspokoi i potargana dusza się zrośnie przy kołysaniu dzieci (o ile je Pani ma) i gotowaniu obiadu (o ile Pani gotować umie). Wierszom radzimy dać pokój!...
 
Złuda 16, W wierszu niem a najmniejszego polotu, wiersz to scholastyczny, ciężki. Nie mówimy już o rymach, które ryczą o pomstę do nieba!
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 9-09-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.