Ziemniak — bohaterem sezonu

Czasy wojenne mają swoich ulubieńców. Do takich należy pospolity ongi kartofel, jak go zowią w Królestwie Polskiem, lepiej po polsku tak zwany u nas ziemniak.
O ziemniaki stacza boje prasa galicyjska z prasą wiedeńską. O ziemniaku wszyscy piszą. Kochani Wiedeńczycy, którym p. Weisskirchner zdobył już węgle, zapewnił wszelakie tłuszcze i najlepsze mięso — życzą sobie, abyśmy tu w Gaiicyi dostali po 1 klg. ziemniaków na głowę tygodniowo.
Aby naszym władzom i przedstawicielom ułatwić oryentacyę wobec nadchodzących rokowań w sprawie ziemniaczanej, zwracamy im uwagę na obwieszczenie niemieckiego „Kriegsemahrungsamt“, który wydał w sprawie zaopatrzenia w ziemniaki na zimę 1917/18 nowe rozporządzenie.
Dowiadujemy się z tego rozporządzenia, że

w Niemczech, w tym właśnie kraju, gdzie produktów spożywczych jest najmniej, przeznaczono na głowę i tydzień 7 funtów ziemniaków, czyli 3 i 1/2 klg. Jeżeli rząd niemiecki, niesłychanie skąpy w udzielaniu żywności, uznał, że mniejszej ilości wydzielić nie można na wyżywienie się niż 3 i 1/2 klg., mimo iż tam każdy obywatel jest równomiernie zaopatrzony w mięso, mąkę, chleb, cukier, kawę, herbatę i t d, to czyż w Galicyi porcya tygodniowa, uchwalona na Zjeździe gospodarczym,' 7 klg. ziemniaków na głowę — jest za wielka, skoro tej ludności ujmuje się nieustannie mąki i ehleba, kiedy chłop nasz marzyć nie może o cukrze, ani o kawałku mięsa?
Czynniki odpowiedzialne muszą wytężyć wszystkie siły, aby uratować dla naszej ludności pełne racye, to jest 7 klg, tygodniowo ziemniaków na głowę.
Zwracamy dalej uwagę na to, że w Niemczech nie objęte są zajęciem kartofle, na maiych przestrzeniach sadzone.
Dalej w Niem czech zniesione zostaje całkowicie pędzenie spirytusu z ziem niaków, prócz wojennego zapotrzebowania. Wódki do picia dla ludności cywilnej wyrabiać się wcale nie będzie.
U nas podobne postanowienie powinno bvć również bezwzględnie wprowadzone.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 2-09-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.