Hymn narodowy.

Proklamowanie państwa polskiego wznowiło dyskusyę na temat hymnu narodowego. Pojawił się w tej kwestyi caly szereg głosów, ale dyskusya nie została zamknięta. Interesujący artykulik na ten temat zamieszcza „Myśl niepodległa" A. Memojewskiego, tratujący o stronie muzycznej hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła". Miernojewski zwraca uwagę, że arcydzieła są nietykalne, że naród o dobrych tradycyach tego nie robi i pisze:

 

Piszemy „hymn narodowy" a nie „mazurek", jak się dziś mówi w fenomenalnie niemuzykal-nych kołach Warszawy. Jak świadczy historya pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła", Ogiński miał napisać marsza dla legionów, a jak świadczy jego arcydzieło, miast marsza stworzył polonez.

 

Otóż ten rodzaj melodyi, co wynika. z rozejrzenia się w Kolbergu, tern się odznacza, że gdy go bierze na swe usta lud, robi z niego mazurka, a gdy bierze szlachta, robi z niego poloneza. Mazurka śpiewał lud na nutę: „Ty pójdziesz góra", a szlachta poloneza ze sławami „Wezmę ja szablę".

 

Tradycye muzyczne szlachty u nas wśród inteligencyl zaginęły, natomiast powstały tenden-cyc ludowcowe. To znaczy, że co przez szlachtę wyinteligentnialo, przez inteligencyę znowu chłopiało. Podobno. tendencyę chłopienia spotykamy niekiedy w architekturze i stroju. A czyż niema jej w doktrynach społecznych?"

 

Przytoczyliśmy głos Niemojewskiego, ponieważ jest on nietylko oryginalny, ale może takt wywołać dyskusyę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-05-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.