Sienkiewicz a włosi.

 

Ze Sopotu cisza nam: Jak wielkiej powagi zażywa nasz Sienkiewicz u włochów, niechaj posłuży nastu Dujące zdarzenie, które mi opowiadał przed dwoma laty podczas swej bytności w Sopotach nasz stawny historyk Tadeusz Kerzon: „Byliśmy historycy i inni uczeni z różnych krajów na międzynarodowym kongresie w Rzymie. Przyjmowano nas urzędowo w ministerstwie i w różnych towarzystwach uczonych. Podczas kongresu nie mieliśmy z Watykanem najmniejszej styczności.

Dopiero po kongresie udaliśmy się, my polacy, do Watykanu, gdzie przez znajomych uzyskaliśmy pozwolenie na zwiedzenie wszelkich pamiątek historycznych. W katakombach oprowadzaj nas i zwracał nam na różne miejsca uwagę miody uczony ksiądz. A gdyśmy przybyli do pewnej malej sadzawki stanął nasz przewodnik, dodając: „Tu w tem miejscu chrzcił św. Piotr swych pierwszych katechetów. Na nasze zapytanie, skąd on to tak pewno wie, zdjął młody ten kapłan kapelusz i odpowiedział: „To mamy z Sienkiewicza".

 

Kurjer Poznański, 14-07-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.