Dwa listy Henryka Sienkiewicza

 

Henryk Sienkiewicz, którego nazwisko związane jest tak chlubnie z wielką akcyą organizacyi niesienia wydatnej pomocy dla Polski, wysłał list dziękczynny do Papieża, w którym składa serdeczną podziękę Benedyktowi XV. List ten ogłasza na naczelnem miejscu „Osservatore Romano”. Brzmi on w tłómaczeniu.

 

„Jakikolwiek będzie wynik poleconej przez Stolicę Apostolską składki na rzecz Polski, wdzięczność nasza będzie

niewygasłą, a również i świadomość, że w godzinę bólu i smutku przedewszystkiem zwrócić się trzeba do Stolicy świętej Naród polski stale był z głębi duszy katolicki, wiara jego przetrwała i najcięższe próby. Ojcowska dobroć Ojca świętego i miłość, którą okazał ukochanej naszej ojczyźnie, czynią nam osobę Jego szczególnie drogą i czcigodną. Imię Benedykta XV. wymawiane będzie z dzieciecem przywiązaniem iv każdym zakątku szerokiego naszego kraju, przepojonego dziś krwią i łza mi: Oczy wszystkich zwracają się ku Niemu z głęboką ufnością, że — chociażby świat cały Polskę pozostawił jej nieszczęściu — w najlepszym i najwspaniałomyślniejszym Ojcu kraj znalazłby swojego Opiekuna. Oby Opatrzność dała, by kiedyś narodowi polskiemu dozwolonem było okazać swe oddanie się i swoją wdzięczność nie tylko słowami, ale czynami*.

 

Tak brzmi treść listu Sienkiewicza, który na piękności swej formy traci zapewne w tłómaczeniu. Dodać należy, iż listowi Sienkiewicza przypisuje „Osservatore Romano” znaczenie polityczne.

 

List Sienkiewicza do Polskiej Rady Narodowej w Ameryce.

Dnia 10 listopada nadszedł, jak donosi „Dziennik Chicagowski”, do biura P. R, N. list Henryka Sienkiewicza. List ten opóźnił się wskutek trudności pocztowych i przybył dopiero po Sejmie P.R.N.

 

List ten brzmi:

Czcigodni i drodzy Rodacy !

List mój, wobec dzisiejszych trudności pocztowych, nie zdąży zapewne na otwarcie Sejmu, ale mam nadzieję, że dojdzie rąk waszych zanim obrady zostaną skończone, a w najgorszym razie przedrukują go wasze dzienniki. Całem sercem biorę Udział w waszych usiłowaniach zorganizowania Polon ii Amerykańskiej we wspólnym ideale miłości i pomocy dla Ojczyzny. Spadły na kraj nasz wprost niebywałe w dziejach świata klęski i niedola nasze] ziemi przechodzi wszelką wyobraźnię. Na domiar prawa wojenne wiążą ludziom ręce w dzielnicach polskich i utrudniają zamierzoną na szerszą skalę pomoc. Wy jedni tylko, jako obywatele wolnej i nie dotkniętej wojną ziemi, możecie się skupiać, organizować i wytwarzać siłę, zdolną do ratowania Ojczyzny zagrożonej przez głód, nędzę, przez zniszczeni miast, wsi i przez wyludnienie.

 

Ufamy mocno, że Bóg miłosierny nie dopuści do zupełnego upadku naszego narodu i sami bronić się będziem ze wszystkich sił, ale im więcej znajdziemy u was pomocy, im więcej okażecie miłości, wiary, i energii, im obóz wasz będzie bardziej zwarty, a moc większa, tem obrona będzie skuteczniejsza. Pamiętajcie, że jesteście poniekąd odsieczą, które ma przyjść w pomoc zagrożonej narodowej twierdzy. Mogą istnieć między wami rozdźwięki, ale cel przecież jest jeden, a mianowicie: ratunek dla polskiego życia.

 

Dawno nie zajaśniała nam taka promienna nadzieja zmian pomyślnych; - nie zarazem wiedźcie, że nigdy straszliwsza groźba nie zawisła nad nami. Nietylko bowiem chodzi obecnie o polską niezawisłość, ale o to, by nie zniszczał sam polski naród, by nie został wyparty ze swego odwiecznego gniazda i nie rozproszył się między innymi narodami. Niechże to okropne niebezpieczeństwo potroi waszą energię i ofiarność, niech was zjednoczy, niech da mądrość waszym obradom i nieprzepartą silę waszym postanowieniom i czynom, mech rozpłomieni wasze dusze i serca.

 

Błogosławieństwo umęczonej Ojczyzny i moje najgorętsze, serdeczne życzenia będą zawsze z wami.

Henryk Sienkiewicz.

Vevey, 21. X. 1915.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 8-12-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.