Narady ludowców.

Z Rzeszowa donoszą:

 

Odbyły się tu obrady Rady naczelnej P. S. L., przy udziale przeszło 100 członków z całego kraju. Obrady zagaił prezes stronnictwa. Stapiński, witając obecnych, oraz delegatów stronnictwa ludowego z Królestwa Polskiego. Następnie objął przewodnictwo p. Wojtyto a. p. Stapiński zdał sprawę z czynności prezydyum, a następnie omawiał sytuacyę przedwyborczą, poczem delegaci poszczególni zdawali sprawę ze sytuacyj po powiatach. Ze sprawozdań tych ma wynikać, ze o jakimś rozłamie w obozie ludowym nieme mowy, gdyż do Piastowców poza posłami nikt nie należy.

 

 

Następnie uchwalono następujące rezolucye:

 

1) Rada naczelna przyjmuje do wiadomości sprawozdanie prezydyum i wyraża mu swoje zadanie.

 

2) Zważywszy, że stronnictwo t. zw. katolicka-ludowe przez rozbój' w Kielanowicach w biały dzielń popełniony pod przewodnictwem kleru wskazało drogę, jaką iść zamierza—Rada naczelna P. S. L. ubolewając nad tego rodzaju środkami walki, oświadcza, że przeciw gwałtom stronnictwa katolicko-ludowego potrafi skutecznie się bronić.

 

3) Rada naczelna oświadcza, że P. S. L. użyje wszelkich środków, by nie dopuścić do grabieży mandatów chłopskich przez wszechpolaków, klerykałów i konserwatystów i będzie stronnictwa te bezwzględnie zwalczało, jako wrogie chłopom stronnictwa większości rządowej. Tak samo zwalczać będzie kandydatów, stawianych przez „Piastowców". W nawoływaniu do zgody ze strony „Piastowców" przy równoczesnych, pełnych oszczerstw i jadu napadach w „Piaście", i na wiecach na P. S. L. i prezesa jego, p. Stapińskiego. Rada naczelna widzi tylko usiłowania do wprowadzenia zamieszania wśród ludności, celem osłony kandydatów „Piastowców". Rada naczelna przypomina wszystkim ludowcom uchwałę, powziętą na kongresie dnia 5 kwietnia 1914 roku, że wszelkie stosunki z ministrem Długoszem, hr. Lasockim, hr. Reyem, radcą dworu Kędziorem i in.. zostały raz na zawsze i stanowczo zerwane; dotyczy to także posłów człopów, póki pozostaną w Kole polskiem.

 

Ostatnia rezolucya zwraca się przeciw odnawianiu Rady narodowej., bo uważa to za zamach na ludowe mandaty polskie w Galicyi wschodniej.

 

Nowa Gazeta: poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego, 01-07-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.