Nowa ustawa szkolnictwa prywatnego.

Przyjęty zgodnie przez oba ciała prawodawcze projekt ustawy szkolnictwa prywatnego po uzyskaniu sankcyi Monarszej, wkrótce będzie ogłoszony w „Zbiorze Praw i Rozporządzeń" i stanie się prawem obowiązującem w całem państwie i w Królestwie. O treści ustawy otrzymujemy od Biura Pracy Społecznej następującą informacyę.

 

 

Dla Królestwa nowa ustawa ma doniosłe znaczenie dla tego, że polepszy ona bez wątpienia stan prawny szkolnictwa. polskiego. Zamiast przepisów tymczasowych. na których mocy dziś prywatne szkolnictwo polskie istnieje, gruntować się ono będzie na stałej ustawie wzamian zależności nauczania po polsku od pozwolenia na te ministra lub podwładnych mu organów, założyciele szkół zyskują wyraźna prawo do obierania sobie języka wykładowego z wyjątkiem jedynie przedmiotów czysto-rosyjskich (języka rosyjskiego, historyi Rosyi i geografii Rosyi): wzamian wymaganego obecnie przystosowywania się każdej szkoły do programu odpowiednich szkół rządowych, nowa ustawa pozostawił do uznania założycieli wybór przedmiotów dowolne układanie programu: wzamian przedstawiania nauczycieli do zatwierdzenia władzy szkolnej, założyciele szkól będą mogli sami bezpośrednio mianować ich, byleby z pośród osób. mających odpowiedni cenzus wykształceniowy, z obowiązkiem tylko komunikowania władzom naukowym o przyjętych nauczycielach.

 

Obok tego nowa ustawa usuwa dzisiejszy przepij zakazujący nauczycielom Polakom wykładania tak zw. przedmiotów rosyjskich, to jest języka rosyjskiego, historyi Rosyj i geografii Rosyi, oraz zwalnia historya powszechną i geografię powszechną od dzisiejszej konieczności wykładania ich po rosyjsku.

 

Wszystkie przepisy powyższe rozciągać się znają na wszystkie szkoły prywatne, zarówno wyższe, jak średnie i niższe. Dodać należy, że do ustawy nie wprowadzono ograniczenia, która istniało w pierwotnym projekcie rządowym, a które wymagało, ażeby w wyższych szkołach prywatnych językiem wykładowym był rosyjski. Natomiast niedogodną stroną nowej ustawy jest ta, że nakazuje ona, aby we wszelkich szkołach prywatnych. zakładanych. utrzymywanych lub wspieranych przez instytucye samorządowe, językiem wykładowym wszystkich przedmiotów był język rosyjski, z wyjątkiem religii i języka ojczystego. Uniemożliwia to subwencyonowanie szkół polskich przez przyszły samorząd miejski.

 

Pozatem nowa ustawa, której tekst ukaże się niebawem w wydaniu Biura Pracy Społecznej, zapewnia szkole prywatnej stale i trwale stanowisko.

 

Nowa Gazeta: poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego, 30-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.