Wokoło samorządu.

Petersburg, 24.6 — Tel. w. — Do zawotowania nowowniesionego projektu samorządu miejskiego w Królestwie Polskiem Duma przystąpić będzie mogła dopiero przed Nowym Rokiem, a to z 2 przyczyn:

 

1) że przed nowemi nominacjami z członkami Rady Państwa łatwiej się jest porozumieć i 2) że technicznie byłoby niemożliwe wydążyć z drukiem projektu w odpowiedniej liczbie egzemplarzy.

 

 

Do tych dwóch przyczyn należy dodać trzecią, mianowicie, że posłowie wyjeżdżają na gwałt z Petersburga i z tego powodu sesja, skończy się na początku przyszłego tygodnia.

 

W kołach politycznych fakt wniesienia przez rząd projektu samorządu jest bezustannym tematem rozmów.

 

Powszechnie zwracają uwagę, że projekt wniesiony został na zasadzie art. 53 praw zasadniczych. Artykuł ten głosi, że w razie, gdy projekt prawa, wniesiony z inicjatywy jednej z izb prawodawczych, odrzucony zostanie przez drugą izbę, rząd może go wnieść ponownie podczas tejże sesji, uzyskawszy, na to rozkaz Najwyższy.

 

Kurjer Poranny, 25-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.