Piastowcy radykalizują się

Kraków, 20 czerwca.

We czwartek dnia 18 bm. odbywały się przez cały dzień w sali redakcyj „Piasta" obrady Wydziału Rady Naczelnej P. S. L. (partyi Piastowców), przy licznym udziale postów i delegatów z zachodnich powiatów. Przewodniczył obradom poseł Bojko, który wraz z postem Witosem zdawali sprawę z deputacyj u biskupa Wałegi. Delegacya oświadczyła, że zgodziła się tylko na trzy warunki postawione przez biskupa, ale co do reszty (trzech) warunków odroczyła decyzyę aż do uchwały Rady Naczelnej. Rozchodzi się tu bowiem o danie zadośćuczynienia biskupowi Wałędze za rzekome występy ludowców przeciw Kościołowi, a w szczególności za broszurę posła Bojki o „Dwóch duszach" przez uchwalenie, że Piastowcy potępiają bezwzględnie antyklerykalizm i całą dotychczasową 25-letnią dzialalność P. S. L. i uznają odtąd władzę biskupa do cenzurowania pism ludowych.

Nad temi rezolucyarni wyłoniła się całodniowa ożywiona dyskusya, poczem uchwalono następującą rezolucye: P. S. L. odrzuca bezwzględnie postulat biskupa Wałęgi, zmierzający do zapewnienia duchowieństwu hegomonii w życiu politycznem i uważa dalsze pertraktacye z ks. biskupem Wałęgą za wprost wykluczone. Wydelegowano też, ponownie postów Bojkę i Witosa do biskupa Wałęgi, by mu tę uchwalę ludowców zakomunikowali.

 

Przy końcu omawiano też sprawy Wyborczych sojuszów, ale nic pozytywnego nie uchwalono.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 21-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.