Polskie stronnictwo ludowe wytyka rządowi nieudolność.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 3 czerwca. (Wir) We środę i czwartek toczyły się obrady zarządu P. S. L. Obecnym był także wiceminister Dąbski. rząd wyraził podziw armii polskiej i Naczelnemu Wodzowi z powodu zwycięstw na wschodnie, nadto ludności terenów plebiscytowych za jej dzielną i nieugiętą postawę, następnie powzięto szereg doniosłych rezolucyi.

 

„Zarząd P. S. L. stwierdza, że wojna z Rosyą sowiecką została narodowi polskiemu narzucona, że naród gotów jest do podjęcia rokowań pokojowych pod warunkiem, że Rosya zrzeknie się chęci aneksyi i uzna stan z przed r. 1772, uwolnionym zaś obszarom orężem polskim zapewni swobodę wypowiedzenia się i przeprowadzenia decyzyj o swoim losie".

 

Zarząd P. S. L. żąda dopuszczenia Polski na konferencyę w Spaa i odszkodowania ze strony Niemiec, wykonania przepisów traktatu co do stosunku Gdańska do Polski.

 

W dalszym ciągu klub stwierdza, że rząd obecny nie wykazał dość energii w realizacyj postulatów ludowych, brak mu wytycznej i podkopuje powagę rządu i Sejmu, otwierając drogę reakcyj. Klub dążyć będzie do stworzenia większości rzędowej, opartej na większości centrowa-ludowej.

 

Wytyczna klubu będzie: dążenie do zawarcia pokoju, przeprowadzenia ustawy o retornde rolnej według brzmienia z 10 lipca ub. r.

 

Klub domaga się demokratycznej konstytucyi, jednoizbowego Sejmu, nowych wyborów 4 to jeszcze przed feryami. Dalej żąda wolnego handlu ziemiopłodami. Na końcu wyrażono prezydyum zarządu wotum zaufania.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 05-06-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.