Organ narodowej demokracyi „Słowo Polskie” stwierdza, że Grabski i Sejm w sprawie stosunku marki do korony popełnili omyłkę!

Na łamach „Słowa Polskiego" organu narodowej demokracyi we Lwowie pojawił się artykuł p. t.: „Po walce o korony", w którym na wstępie czytamy:

 

„Sejm odrzucił wszelkie inne wnioski zmierzające do podniesienia tego stosunku na korzyść korony. Obywatel musi się poddać woli ustawodawcy, nawet, jeśli on się pomyliła.

 

Ze Sejm się pomylił, mówi o tern „Słowo Polskie" w sposób umiarkowany, tak zresztą jak oceniało całą walkę o koronę.

 

Pomijając fakt, że ta „pomyłka” jest niepowetowaną krzywdą dla Małopolski, przeciw czemu wystąpił w komisyi Sejmu sam przywódca endecyi we Lwowie dyr. banku pos. dr. Adam, a co uzasadnił tak, że pod tym względem nie istnieje żadna rat wątpliwość, stwierdzić należy perlidyą niektórych polityków z endeckiego obozu krakowskiego, którzy w sprawie tej zajęli zgoła różne stanowisko od stanowiska organu endecyi we Lwowie.

 

Do występu tej grupki z „ekonomistą" Tabaczyńskim na czele nie przywiązujemy większej, a bodaj że żadnej wagi, podkreślamy tylko ten istotnie wielce znamienny moment tego wystąpienia.

 

Czyżby ci sami lodzie, którzy pomawiają innych o dążenie do separatyzmu dzielnicowego wytworzyli separatyzm we własnym obozie?

 

• • •

Przemysłowy okręg chrzanowski zamieszkały przez górników, robotników kopalnianych będzie należał do cięte, pokrzywdzonych, bo drożyzna da się we znaki szerokim masom proletaryuszy, którzy głosami swemi spowodowali wybór posła Tabaczyńsktego.

 

Górnicy i robotnicy chrzanowscy będą mogli dokładnie zaobserwowań czy poniosą jakie straty właściciele kopalń i jak dotkliwie relacya ograbi ich kieszenie. To też posła Tabaczyńskiego, który specyalnie o interesy swoich wyborców dbać powinien, również ich specyalnej uwadze polecamy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.