Co mówi o p. Grabskim socyalista?

Plany skarbowe p. Władysława Grabskiego, zainteresowały wybitnego ekonomistę, socyalistycznego posła dra Hermana Diamanda, który rozpatruje je na tamach „Trybuny". — Konstatując, że dra Bilińskiego utrącili ci, których samowolę i nieuctwo pragnął ograniczyć, wysnuwa dalszy wniosek, że rząd p. Skulskieqo, chcąc był jednolitym, musiał wrócić do szlifa skarbu dyletanta i w p. Władysławie Grabskim znalazł harmonijne uzupełnienie.

 

Nie ulega kwestyi, że i p. Grabski, jak wszyscy zesztą dyletanci, ożywiony jest najlepszą wolą. Dobra, najlepsza wola jest właśnie cechą znamienną dyletanta; różni on się właśnie od fachowca dysproporcyą między wolą a zdolnością wykonania najlepszych zamiarów. Dyletant, to odwrócenie określenia goetowskiego: „jene Kraft, die das Bose will und das Gute schafft" (siła, która chce zła, a tworzy dobro).

Dyletant na czele resortu wszędzie jest eksperymentem ryzykownym bardzo, nawet tani, gdzie ministerytim jest dobrze zorganizowaną, sprawnie działającą maszyną. niezależną we wszystkiem od kierownika. U nas atoli, gdzie na czele każdel prawie sekcyi słoi dyletant, mający pod sobą sa-mych znowu prawie dyletantów, minister dyletant staje się groźnem niebezpieczeństwem. Prawdziwość tego twierdzenia wykazali dowodnie p. Englich i Karpuiński. Program ministra Grabskiego, znany z jego enuncyacyi wobec prasy warszawskiej przejąć musi nowemi obawami wszystkich dbałych o skarb państwa.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1920 [Fotografia: Domena Publicza]

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.