W rocznicę wyzwolenia.

Z dni niewoli.

...Moi panowie! Gdy mówię o niewoli, to nieraz mnie, tak pewnie, jak i Wam wszystkim, urodzonym w niewoli, przychodzą na myśl nasze dzieci, które już teraz szczęśliwe, pełnemi płucami oddychają i może kiedy sędziami nam będą i jako przyszli historycy nnaszych czasów, stawa potępienia i słowa krytyki rzucać będą. Boją się, że wiele z tego, cośmy w niewoli przeżyli, dla nich zrozumiałe nie będzie.

 

Niewola! niewola serc, nadpękniętych przedwcześnie, chorych a trwożliwych. Ileż to skrzydeł rozpiętych do !cłu, złamanych przed czasem!

 

Niewola! Ileż to charakterów zwichniętych w kolebce, albo w chwili, gdy umysł kształtować się zaczyna! Tego, być może, dzieci nasze, dzieci w innych rozwijające się warunkach, zrozumieć nie będą w stanie. Ten smutny dorobek niewoli, z którym tak ciężko walczyć nam teraz przychodzi, ma jednak i strony jaśniejsze. W nieszczęściu, w walce kształtują się charaktery. W nieszczęściu i walce człowiek się uczy. Jest to dorobek wielki..."

 

(Z przemówienia Naczelnika J. Piłsudskiego, wygłoszonego d. 26 października 1919 r. na uczcie w Poznaniu do zebranych przedstawicieli Wielkopolski).

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.