Z wyborów do Sejmu w Warszawie.

Dzień 26 stycznia r. b., jako dzień wyborów do Sejmu konstytucyjnego, dał świadectwo zupełnej dojrzałości politycznej szerokich warstw ludu warszawskiego, powołanego po raz pierwszy do spełnienia tej ważnej czynności obywatelskiej w wielotysięcznej swojej masie.

 

Ogromna przewaga głosów padła na listę N 10, na której czele było nazwisko Ignacego Józefa Paderewskiego. Zwycięsto tej listy jest niezaprzeczonem zwycięstwem nietylko idei ładu i porządku w kraju, ale zarazem idei pojednania i uśmierzenia walk partyjnych, roznieconych przez żywioły skrajne.

 

Ludność stolicy kraju, oświadczająca się w znacznej swojej większości przeciw tym żywiolom, zdała pomyślnie egzamin ze swojego uświadomienia narodowego i z gotowości służenia Ojczyźnie przedewszystkiem.

 

Przebieg wyborów odznaczał się powagą i spokojem. Agitacya utrzymana była w ramach kulturalnego współzawodnictwa stronnictw, o żadnych nadużyciach i „rozwydrzeniu" wyborczem nie było mowy.

 

Nie brak było natomiast przykładów szczytnego pojmowania obowiązku narodowego i obywatelskiego przez ludzi chorych, których przywożono na wózkach do lokalów wyborczych.

 

Były to sceny istotnie krzepiące.

Tygodnik Ilustrowany, 01-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.