Wielkie zwycięstwo narodowe w Warszawie. Klęska socyalistów.

10 mandatów uzyskała lista narodowa – 3 mandaty socyaliści – 3 mandaty żydzi.

Pierwsze wybory do Sejmu w stolicy wolnej Polski przyniosły wielki tryumf idei narodowej. Olbrzymia większość Warszawy oddała swe głosy na listę narodową nr.10. Według przypuszczalnych obliczeń z listy tej przejdzie 8, a nawet może 10 postów (Paderewski, Dmowski, Balicka, Gdyk, Rudnicki, Brun, Dubanowicz, Rossek), podczas gdy socyaliści

otrzymają 2 a w najlepszym razie 3 mandaty. Jest to wprost druzgocąca klęska partyi, która chciała uchodzić za reprezantecyę narodu całej Polski., Wczorajsze wybory okazały niezbicie, że nie tylko w całej Polsce (która jako kraj rolniczy ma przeważającą większość ludności włościańskiej), ale nawet w takiem środowisku „proletaryatu", jak Warszawa, zwolennicy P. P. S. stanowią znikomą do ogółu ludności garstkę.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-01-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.