Rada Regencyjna obwołuje niepodległość i zjednoczenie wszystkich ziem polskich.

Zwołanie konstytuanty polskiej do Warszawy!

(Telegramy „Ilustr. Kuryera Codziennego”).

Warszawa, 8 października.

Nadzwyczajny dodatek urzędowego organu Rządu polskiego w Warszawie „Monitora polskiego", wydany wczoraj popołudniu, ogłasza

 

Manifest Rady Regencyjnej do narodu,

w którym Rada Regencyjna obwołuje niepodległe państwo polskie zjednoczone z wszystkich ziem polskich, zamieszkałych przez Polaków.

 

Rada stanu została rozwiązana. Zapowiedziane zostało w najbliższym czasie zwołanie sejmu konstytuującego (konstytuanty polskiej) w Warszawie, wybranego na najszerszych podstawach demokratycznych.

 

Manifest do narodu podpisany jest przez wszystkich trzech regentów i kontrasygnowany przez Kucharzewskiego.

 

Radosny nastrój w Warszawie.

 

Warszawa, 8 października.

Ogłoszenie manifestu Rady Regencyjnej do narodu wywarło w Warszawie niesłychane poruszenie i radość. Cała Warszawa wyległa na ulice. Nastrój wśród manifestujących tłumów entuzyastyczny.

 

Zaniepokojenie wśród Niemców.

 

Warszawa, 8 października.

Wiadomość o Manifeście Rady Regencyjnej spadła na Niemców w Warszawie zupełnie niespodziewanie wywołała w kierowniczych sferach niemieckich wielkie zaniepokojenie.

 

Gabinet przedstawicieli wszystkich stronnictw.

 

Warszawa, 8 października.

W związku z manifestem Rady Regencyjnej, zapowiedziane zostało utworzenie gabinetu koalicyjnego, reprezentującego wszystkie stronnictwa, z p. Janem Kucharzewskim, jako premierem na czele.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-10-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.