Podział administracyjny Królestwa Polskiego.

Sekcya samorządowa ministerstwa spraw wewnętrznych wygotowała projekt podziału administracyjnego Królestwa Kongresowego na województwa i powiaty z wykazaniem, obszaru ich i ludności. W wykazie tym zachowano na ogół granice dotychczasowych powiatów, w szczegółach jednak poprzenoszono niektóre gminy i wsi do sąsiednich powiatów. Województw za projektowano 18, a mianowicie:

Miasto Warszawa ma stanowić osobny okręg, równorzędny z województwami, z ludnością około 950 000, a więc byłoby to 19 województwo.

 

Obliczenia te przedstawiono komisyi administracyjnej Rady Stanu, jako materyał db zasadniczej dyskusyi o obszarze jednostek administracyjnych kraju; same zaś pastwowe granice kraju nie są jeszcze znane.

 

Biuro pracy społecznej występuje z nieco odimiennym projektem podziału administracyjnego, mianowicie mniema, że należałoby kraj podzielić tylko na 40 dużych powiatów, a więc znieść dzisiejsze małe powiaty w liczbie 84 i nie tworzyć projektowanych 18 województw, któreby stanowiły tylko jeszcze jedną instancyę, to jest trzecią, obok gminy i powiatu; wystarczać mają natomiast gmina, powiat i rząd centralny.

 

Projekt rządowy obstaje jednakże przy instancyi wojewódzkiej, odpowiadającej francuskim departamentom, a to dlatego, że rządowi o wiele łatwiej będzie nadawać kierunek polityczny 18 województwom, niż bardzo licznym i uposażonym w najrozmaitsze funkcye naczelnikom powiatowym. Rumunia w obecnej chwili np. projektuje także utworzenie 10 okręgów administracyjnych w miejsce swoich 30 powiatów, a to dlatego, żeby mocniej pokierować życiem lokalnem i gospodarczemu kraju.

 

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 11-08-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.