Warszawa czeka!

Warszawa, 28 maja.

Życie polityczne Warszawy jest obecnie mato ożywione, zarówno ze względu na pertraktacje rządu polskiego z mocarstwami centralnemi jak i na nieustalenie terminu zwołania Rady Stanu. Wobec pogłosek o możliwości rozwiązania, t zw. austro-polskiego opinja publiczna zajęła stanowisko przeważnie wyczekujące.

 

Z kwestją zasadniczą stosunku Polski do mocarstw centralnych pozostaje w związku dalsza budowa organów państwowości polskiej we wszystkich kierunkach, a przedewszystkiem sprawa organizacji wojskowej, która po niedawnych zapowiedziach o poborze została znowu wstrzymaną. Rozstrzygnięcia można się spodziewać dopiero po przeprowadzeniu pertraktacji rządu polskiego z mocarstwami centralnemi. Jak wiadomo w ostatnich czasach toczyły się pertraktacje rządu polskiego z przedstawicielami władz okupacyjnych w sprawie przejmowania przez Polskę dziedzin administracji. Prace odpowiednich komisji miały jednak raczej charakter przygotowawczy do układów, które mają się rozpocząć w niedługim czasie na terenie berlińskim. W związku z tem toczą się we wszystkich niemal ministerstwach polskich ożywione prace przygotowawcze, mające na celu załatwienie całokształtu państwowych zagadnień polskich.

 

Ziemia Lubelska, 01-06-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.