Ambasador rosyjski w Berlinie

Ambasadorem rosyjskim w Berlinie został p. Mojżesz Joffe, który w tych dniach przybył do stolicy niemieckiej. Jest to znany bolszewik międzynarodowiec, kosmopolita, niemal anarchista rosyjski. Tak by się zdawało, gdyby kto osądzał Joffego podług jego występów politycznych.

Tymczasem okazuje się, że p. Joffe jest narodowcem żydowskim. Dowodem tego wiersz jego, ogłoszony w »Głosie Żydowskim« pod tytułem: „Pieśń wiosenna”. Czytamy w nim:

»Świat Boży się odrodził cały — Brzmią nowe słowa: wolność, Sjon, — Pełen radości, szczęścia, dumy, — O nowem życiu Żyd dziś marzy, — Żydzie, rzuć gnuśność, niedołęstwo, — Gdy nam Sjonu sztandar wieje, — Płacz nas ogarnia i wesele, — Stare się budzą w nas nadzieje, — Szczytne przed sobą mamy cele«.

Dziennik Śląski, 24-04-1918

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.