W obronie Królewiaków

Na ostatniem posiedzeniu parlamentu przemówił poseł Trąmpczyński w obronie Królewiaków, zatrudnionych w Niemczech w następujących słowach:

»Wszelkie rekwizycye, rozliczne internowania, wreszcie bezprawne zatrzymanie kilkukroć stu tysięcy robotników motywował rząd zawsze tem, że Polska i Litwa są częściami kraju nieprzyjacielskiego. Chyba teraz po zawarciu traktatu pretekst ten ustanie.

Chodzi tu o los kilkukroć stu tysięcy (około 700 000) robotników polskich, którzy jako wolni robotnicy przyszli tu przed wojna lub podczas wojny. Wszystkim za pośrednictwem urzędów niemieckich zapewniano, że

pozostaną robotnikami wolnymi. Naprzykład prezes policyi warszawskiej, jeszcze w roku 1916 wyraźnie głosił, że robotnicy idący do Niemiec, będą dokładnie te same prawa mieli, jak robotnicy niemieccy. Tymczasem w oszukańczy sposób odebrano tym ludziom woiność. zakazując im powrotu do domu. ba. nawet zmiany miejsca. Można sobie wyobrazić, ile nieszczęścia z tego powodu spadło na owe rzesze robotnicze. Nie tylko wieloletnie rozłączenie z rodziną, ale i stosunek do pracodawcy zrobił się straszny. Bo przeciętny pracodawca, widząc robotnika bezbronnym, obchodził się z nim też jak z niewolnikiem i odpowiednio go traktował i opłacał. Naprawa stosunków w ostatnich miesiącach była tylko kroplą w morzu.

Wedle oświadczenia rządu zatem niewola tych robotników ma trwać dalej, aż może nastąpi układ z rządami Królestwa Polskiego i Litwy. Na obietnice rządu, że to niebawem nastąpi, zapatrujemy się podejrzliwie już z tego powodu, że chwilowo Litwa i Kurlandya rządów nie mają, że zatem utworzenie tychże samo już dłuższego czasu wymagać będzie, Z tego powodu wnieśliśmy rezolucyę tej treści: Parlament wyraża przekonanie, że wszelkie prawa udzielone w niniejszym traktacie rosyjskim poddanym, a dotyczące powrotu do domu i amnestyi, przysługują także poddanym Królestwa Polskiego, Litwy i Kurlandyi.

Rezolucyę Kola polskiego przekazano głównej komlsyi do zbadania.

Dziennik Śląski 27-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.