W sprawie wyborów w Gliwicko-Lublinieckiem

W sprawie wyborów w Gliwicko-Lublinieckiem toczą się w gazetach ożywione rozprawy.

I my podaliśmy kilka głosów wyborców. W braku możności zebrań wyborczych, rozprawy w gazetach mają wyjaśnić położenie.

Z tego, co dotąd ogłoszono, wynika, że pomiędzy wyborcami polskimi panuje chęć wybierania polskiego kandydata także i z tego powodu,

ponieważ wyborcy po zajęciu odmownego stanowiska do sprawy języka polskiego w szkole przez ministrów, uważają, iż Polacy winni przez wybory pokazać, że im na polskości zależy. Słowa ministra, jakoby rodzicom polskim na G. Śląsku o naukę polską w szkole nie chodziło, wywołały żywo poruszenie pomiędzy ludem.

Z tego objawu ministrów w Berlinie mogą się przekonać, jakie echo ich słowa na G. Śląsku znadują. Polak górnośląski, który jest spokojnym i wiernym obywatelem kraju, nie może zrozumieć, jak ministrowie mogą się opierać tak skromnemu życzeniu ludności, jakiem jest nauka w języku ojczystym w szkole w tych czasach, gdy się tyle mówi o samostanowieniu narodów o sobie, o ochronie mniejszości narodowych i o tem, że nie polityka siły, lecz polityka sprawiedliwości ma być odtąd miarodawcza w życiu narodów. Te zasady wygłosił przecie minister Kuhlmann w parlamencie.

Wprawdzie parlament nie rozstrzyga o sprawach nauki w szkole, ale wybory do parlamentu dają ludowi możność okazania swego przywiązania do swojej narodowości przez wybór kandydata polskiego.

Komitety wyborcze okręgu mają zadanie postarać się o takiego kandydata, na którego by się mogły skupić zgodnie wszystkie głosy polskie. Gdyby ks. prob. Robota kandydatem był mógł pozostać, byłoby się to niewątpliwie stało. Spodziewamy się, że komitet znajdzie stosownego kandydata, bo od zgodnego i szczerego poparcia wszystkich gazet polskich zależy jego wybór.

Dziennik Śląski 27-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.