Co pokój z Rosyą oznacza dla Polski?

W polskich kołach politycznych przyjęto wiadomość o treści układów pokojowych z Rosyą z pełnem zrozumieniem następstw, jakie stąd wynikają dla Polski pod względem politycznym i gospodarczym.
Obok zupełnego odcięcia politycznego i odjęcia na przyszłość swobody rozwoju gospodarczego — Polska ponosi na teraz wszystkie skutki 4*letniej wojny, która toczyła się na jej obszarze.
1. Traci bowiem prawo domagania się zwrotu odszkodowania za świadczenia wojenne, rekwizycye i kontrybucye, wymuszone przez obie strony wojujące (około 26 miliardów).
2. Staje wobec zupełnej ruiny swojego przemysłu (około 8 miliardów).
3. Traci nieokreślone jeszcze w chwili obecnej sumy wskutek dewaluacyi monety rosyjskiej.


Stając w obliczu katastrofy gospodarczej na długi okres lat nie zyskuje Polska na razie ani ustalonej granicy w którymkolwiek kierunku, a przy braku wszelkiej politycznej swobody i możliości postanowienia o sobie, staje się lenniczym obszarem, wydanym na łup demagogicznych niepokojów.
Polskie koła polityczne stwierdzają zgodnie, że tego rodzaju układ pokojowy, jako zawarty bez współudziału Polski, o której wogóle żadnym punkcie nie wspomina, gdy natomiast nawet Persya i Afganistan w myśl osobnego artykułu VII uzyskują niezawisłość polityczną, nie może w narodzie polskim budzić zachwytów.
Skutki pokoju odczują wszystkie sfery społeczne w Polsce bez różnicy.
Kielich goryczy byłby wobec tego nie do zniesienia, gdyby w chwili obecnej ból i żal miały się wyrazić we wzajemnych rekryminacyach i rozterce. Postulatem nieodzownym jest bezwzględne zaniechanie jakiejkolwiek waśni, zachowanie spokoju i jednoczenie sił narodowych.
Talizmanem duszy polskiej winno się stać przeświadczenie, że „Jeszcze nie zginęła", a zgodna i karna „zginąć nie może“.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 6-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.