Sprawa polska w parlamencie niemieckim

Berlin. (BK). Parlament ukończył pierwsze czytanie etatu, który przekazano komisyi głównej.
Przed końcem dyskusyi przemawiał poseł Trąmpczyński i rzekł, że polityka 5 listopada leżala wyłączne w interesie Niemiec i Austro-Węgier.
Nowe królestwo polskie miało być wałem ochronnym przeciw Rosyi.
Mówca przytacza szereg skarg na traktowanie ludności w obszarach okupowanych Polski i na niszczenie lasów polskich,

krytykuje traktowanie Polaków w Prusiech, gdzie chciałoby się ludność polską umieścić na etacie wymarcia. Przyjazne słowa, z jakiemi kierownictwo państwowe zwraca się do Polaków, stoją w sprzeczności z czynami administracji.
Podsekretarz stanu Lewald odpierał krytykę mówcy w sprawie administracyi okupowanych obszarów Polski.
Ferenbach z centrum krytykuje odrzucenie ukraińskiego układu pokojowego przez Polaków i upomina Polaków, aby z dobrą wolą wstąpili w nowy okres swej historyi i stali się silnem państwem w związku z państwami centralnemi, na ogół jednak w wolności. Wtedy dopiero będzie Polska mogła istnieć silna i wolna między Niemcami a Rosyą.
Izba odroczyła się do 12 marca.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 3-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.