Protest przedstawicieli nauki polskiej przeciw tendencyjnemu zwężaniu pojęcia Polski

Otrzymujemy następujące zbiorowe pismo:
Coraz częściej w ciągu obecnej wojny spotyka się w niemieckiej prasie, zwłaszcza w organach półurzędowych, w oświadczeniach półurzędowych, w przemówieniach i broszurach politycznych wyraz „Polska" (Polen), zamiast dotychczas używanego „Polska kongresowa" (Kongress Polen) na oznaczenie tej tylko części Polski, która pod nazwą Królestwa Polskiego została dowolnie a niedorzecznie wykrojona przez Kongres wiedeński (1815). Czynią to nawet publikacye naukowe, jak świeżo przez niemiecką komisyę krajoznawczą przy gen-gubematorstwie warszawskiem ogłoszona „Handbuch von Polen".


Terminologia ta płynie niekiedy z nieświadomości, ale najczęściej zmierza ona umyślnie do zwężenia pojęcia Polski i do wywołania wrażenia jakoby sprawa polska wymagała załatwienia tylko jedynie w granicach zaboru rosyjskiego.
Zapobiegając podobnem u bałamuceniu opinii, podpisani przedstawiciele nauki polskiej, czując się Polakami, mieszkającymi w Polsce, choć nie w Królestwie Kongresowem, jak najenergiczniej peotestują przeciw takiemu zacieśnianiu pojęcia Polski, niezgodnemu z prawdą, a obrażającemu uczucia jednolitego 28milionowego narodu.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 3-02-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.