Polskie narodowości

Dla końcowego wyjaśnienia kwestyi zwrócić należy jeszcze uwagę na wyrażenie prezyd. Willsona (a powtórzone przez hr. Czernina), który mówi o obszarach, zamieszkanych „przez bez spornie „polskie narodowości".
Zgodnie z duchem języka i nauki skłonni bylibyśmy sądzić, iż należałoby w tem miejscu użyć raczej wyrażenia w liczbie pojedynczej, a więc „polską narodowość", ale lepiej „naród polski“ , uważamy bowiem cały naród polski za plemiennie jednolity, a więc jednostkowy. Prezyd. Wilson używa atoli wyrażenia w liczbie mnogiej, a więc „narodowości polskie", gdyż

rozumie je nie jako określenie przynależności szczepowej, lecz znacznie szerzej, a mianowicie jako określenie przynależności państwowej. Prez. Wilson, mówiąc o „narodowościach polskich" ma więc na myśli narody, które wchodziły w skład Polski — a które z tego składu nie wystąpiły, bo tylko przemocą zewnętrzną z niego wyrwane zostały. Wyrażając się króciej: Prez. Wilson ogłasza w pierwszym, przez hr. Czernina dosłownie przyjętym punkcie par. 13 postulat zjednoczenia narodów i ziem państwowo polskich, a więc przywrócenia poprostu stanu państwowego Polski z r. 1772, t. j . przed rozbiorami.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-01-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.