Trudności w utworzeniu gabinetu polskiego

Warszawa, 29 listopada.
O przyszłym składzie gabinetu dotychczas jeszcze nic pewnego nie można powiedzieć. Zdaje się, że p. Kucharzewski zupełnie zrezyBpaowa! Już z gabinetu par excellence politycznego. Pozostaje więc gabinet fachowo urzędniczy.
W państwach o długiej przeszłości politycznej, jak n. p. Austrya, gabinety nieparlamentarne mają nie najlepszą sławę. Chętnie się nimi posługują rządy, nie znosi ich społeczeństwo. W państwie polskiem obecnie musi być inaczej. U nas obowiązują inne kryterya:

wszystko jest dobre, co prowadzi do ustalenia władzy i rządu. Dlatego gabinet fachowo-urzędniczy bezwarunkowo nie może u nas spotykać się ze zrozumiałem w innych starych społecznaściach państwowych odium, wnosi zaś ze sobą rzeczywiste walory wiedzy, doświadczenia i pracy.
Zdaje się, że p. Kucharzewski będzie chciał utworzyć gabinet silnej ręki, oczywiście o aktywisty, cznym nalocie. Podobno kwestya kandydatur ma być już jutro zdecydowana, poczem dopiero nastąpi przedstawienie listy Radzie regencyjnej. Zresztą Rada regencyjna i dotychczas ujawniała silnie swoją ingerencyę, odrzucając z góry niemiłe jej kandydatury.
Premier nie proponował dotychczas oficyalnie nikomu jakiejś leki.


Jak zapewniają z wymienionych w różnych czasach kandydatur wejdzie może zaledwie paru do gabinetu. Oczekiwane są naogól różne niespodzianki.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 2-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.