Asymilacya — to sen. Premier polski o żydach.

Pod tym tytułem pisze „Haint“:
O swem stanowisku wobec sprawy żydowskiej podczas kandydowania na posła do Dumy p. Kucharzewski powiedział, że uważa naród żydowski za całość narodową. Nie wierzy on przeto w możliwość tego, żeby żydzi mogli się asymilować. Asymilacya — pusty sen.
Uważając żydów za naród odrębny, którem należą się wszelkie prawa ludzkie, p. Kucharzewski wypowiedział się za równouprawnieniem żydów w całej Rosyi, tembardziej, że w tem zainteresowani są także Polacy, a takie żądanie odpowiada ich pięknym tradycyom.


W sprawie samorządu miejskiego p. Kucharzewski uważa, że muszą być ograniczenia żydów, bo w przeciwnym razie zarząd większej częsci miast przeszedłby w żydowskie ręce, to byłoby niesprawiedliwe, gdyż miasta te nie są odrębnemi republikami, gdzie przewagę ma faktyczna większość samego miasta, lecz są ściśle związane ze wsią, gdzie żydzi stanowią mniejszość.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.