O polskiego premiera

Na drodze ku dalszym podwalinom państwowości polskiej piętrzy się nowa przeszkoda.
Jak już donieśliśmy onegdaj (wczoraj potwierdzono to urzędowo), kandydatura Adama hr. Tarnowskiego na pierwszego premiera polskiego spotkała się z odmowną odpowiedzią ze strony Niemiec.
Wówczas donieśliśmy również, iż Rada regencyjna podtrzymuje swój postulat powołania hr. Tarnowskiego, wobec czego zarysował się konflikt między przedstawicielami Rządu polskiego a jednym z dotychczasowych okupantów Królestwa Polskiego.


Społeczeństwo w Król. Polskiem śledzi z naprężeniem poszczególne fazy zatargu — a jak dziś donoszą nam z Warszawy — sfery aktywistyczne oddają się tej nadziei, że nowy kanclerz Niemiec, który podobno odnosi się z sympatyą do Polaków, zdoła przełamać opór przeciwników kandydatury hr. Tarnowskiego.
Na razie obaj komisarze rządowi mocarstw okupacyjnych w stolicy Polski, pp. hr. Lerchenfeld i pos. Rosner, przebywają w Berlinie względnie w Wiedniu, gdzie otrzymają instrukcye swych rządów.
Słychać także, że wskutek ponownego przedstawienia ze strony Rady regencyjnej kandydatury hr. Tarnowskiego, wyjeżdża, celem porozumienia się z nowym kanclerzem Rzeszy, gen. Beseler do Berlina, zaś jego szef sztabu, podpułkownik Nethe, do głównej kwatery wojennej.
Dodać wreszcie należy, że niektóre dzienniki niemieckie pospieszyły już z krytyką stanowiska zajętego przez Radg regencyjną. Oto „Voss. Ztg“ posuwa się do twierdzenia, że postawienie kandydatury hr. Tarnowskiego jest jedynie demonstracyą Rady regencyjnej, która wie z góry, że prośba jej nie zostanie uwzględnioną.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 7-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.