Ignacy Paderewski — obywatelem Stanów Zjednoczonych

Podajemy poniżej wiadomość bardzo interesującą, którą zamieszcza „Głos“ warszawski. Pismo wymienione donosi, że słynny ofiarodawca pomnika grunwaldzkiego w Krakowie Ign. Paderewski przyjął niedawno obywatelstwo amerykańskie.

Oczywiście informacyę tę przytaczamy na odpowiedzialność dziennika warszawskiego podobnie jak powody, jakie miały skłonić Paderewskiego do tego kroku. Oto Paderewski miał oświadczyć, iż „z niepodległością niemiecką nie chce mieć nic wspólnego”.

Dodajemy, że „Głos” otrzymał informacyę o Paderewskim od p. Stanisława Zielińskiego, który przyjechał do Warszawy że Szwajcaryi. P . Zieliński, wyjechał do Szwajcaryi na cztery dni przed wybuchem rewołucyi rosyjskiej. Podkreśla między innemi, że jeszcze w czasie jego pobytu w Szwajcaryi można było zauważyć w prasie koalicyjnej wyraźny niepokój przed nadciągającą burzą.

— Kiedy Milukow ostatnim razem bawił w Szwajcaryi, ludzie, grupujący się około agencyi lozańskiej, miewali z nim bardzo liczne i długie konferencye — a p. Erazm Piilfcz, oryentuiący się widać doskonale co do przyszłej roli Milukowa, złożył mu obszerny memoryał w sprawie polskiej. Milukow już wtedy występował jako przyszły minister Spraw zewnętrznych

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-04-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.