Jeszcze rozmowa z Dmowskim.

W uzupełnieniu wczorajszej wiedeńskiej korespondercyi o „nawróceniu Dmowskiego", nie od rzeczy będzie przy toczyć tu streszczenie poglądów tego przywódcy polskiego, jak je podała telegra. liczna agencya „Wat”. Informacya tej agencyi wywiadzie korespondenta amerykańskiego z Dmowskim obiegła całą prasę polską i mnóstwo dzienników zagranicznych, ale szereg dzienników bardzo niedokładnie podał treść wywodów Dmowskiego, które stały się przez to zgoła niezrozumiałe. I tak n. p. nie wiadomo, co miałaby znaczyć uwaga:

 

 

„Jezeli porozumienie z Rosya jest bezwarunkowo konieczne, to nie powinniśmy go proponować w chwili obecnej". Według „Wat", Dmowski, zaznaczając, że od Rosyi trudno spodziewać się przyznania dostatecznej niezawisłości Polakom, oświadczył : „jeżeli porozumienie polsko-rosyjskie wydaje się konieczne, to inicyatywa porozumienia takiego nie powinna wyjść z tona Polaków, lecz z łona tych, co porozumienia tego teraz tak bardzo pragną. Gdybyśmy mieli zbytnio ulegać opływom któregokolwiek z sąsiednich narodów, będzie to miało dla nas znaczenie pierwszego kroku zejścia do grobu. Nie przeczę, że położenie nasze materyalne byłoby wielce korzystne, gdybyśmy opierać się mieli o Niemcy, ale korzyści tych nie powinniśmy nabywać kosztem u traty naszych sil rozwojowych. Obecnie chyli się Bobka w dążnościach swych ku temu państwu, które okazuje jej najwięcej życzliwości. Ale Polska bezsilna, stratowana uganiającem się wojskiem, Polska przesiąknięta krwią czyhających nawzajem, by się zgnieść w kurczowych uściskach śmierci, o niszem decydować nie może. Brat walczy przeciw bratu, krew leje się strumieniem, tam, gdzie bujały się złotym kłosem pola pszenicy, — sterczą dzisiaj gołe krzyże, a kruki i wrony szukają żeru. Taka Polska zaiste o niczem decydować nie może, decyzya zapadnie dopiero w przyszłości, gdy z tych grobów, z tej krwi skrzepłej wyrośnie nowa siła, nowa energia i nowa chęć do życia”.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-11-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.