Posłowie ludowi wyrażają hołd Sienkiewiczowi i Paderewskiemu za ich owocną pracę dla dobra narodu

 

W niedzielę dnia 14 bm. odbyły się w Krakowie narady posłów ludowych pod przew. posła Sredniawskiego. W długiej dyskusyi, omówiono najważniejsze sprawy gospodarcze i polityczne obecnej chwili, poczem powzięto jednomyślnie następujące uchwały:

I.

Klub posłów P. S. L. wobec pogłosek o rzekomym rozłamie w klubie stwierdza, że w klubie panuje jak największa zgoda poglądów.

 

II.

Wobec tego, że niektóre pisma polskie, używają w odniesieniu do P. S . L., grupującego się koło „Piasta”, nazwy „stronnictwa Długosza”, klub P. S. L. stwierdza, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie opiera się na żadnej osobie, lecz na idei i programie, który nie został zmieniony, i na wytycznych, danych przez kongres w Tarnowie.

Uznając w pełni całą obywatelską działalność eksc. Długosza, Klub stwierdza i przypomina, że prezesem P. S . L. jest poseł Bojko, wiceprezesami włościanie poseł Witos i Babic z, a prezesem klubu parlamentarnego poseł Średniawski.

III.

Klub posłów P. S . L. wyraża swoją wdzięczność i podziw dla pracy Sienkiewicza i Paderewskiego, która imię i sztandar Polski wysoko podniosła, a głodnej ludności w Polsce dała chleb potrzebny — i wszelkie zakusy, zdążające do obniżenia ich powagi w narodzie i świecie uważa za niegodne i za szkodę, narodowi wyrządzoną.

 

Następnie omówiono szereg spraw gospodarczych, przyczem stwierdzono, że naszemu narodowemu stanowi posiadania ziem i grozi poważne niebezpieczeństwo. W myśl hasła: tyle Polski, ile polskiej ziemi, klub P. S. L. uważa za wskazane najrychlejsze podjęcie akcyi dla uchylenia tego niebezpieczeństwa i utrzymania ziemi w rękach polskich, W tym celu wybrano Komisyę.

Uchwała klubu P. S. L. z pod sztandaru „Piasta”, klubu najliczniej reprezentowanego w Kole Polskiem, bo liczącego dziś 20 posłów, wyrażająca hold Sienkiewiczowi i Paderewskiemu, jest najlepszą odpowiedzią na napaści, jakich ci prawi obywatele i najsławniejsi Polacy stali się przedmiotem i świadczy, co o tych atakach sądzi ogół społeczeństwa.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-11-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.