Kuryer polityczny

ARESZTOWANIA KSIĘŻY WE WŁOSZECH. Pisma włoskie donoszą o dalszych aresztowaniach wielu księży, którzy są posądzeni o propagndę przeciw wojnie a na korzyść Austro-Węgier.

            7 WYROKÓW ŚMIERCI W DURAZZO. „Corriere della Sera“ donosi z Durazzo, że Essad pasza wprowadził sąd wojenny, który wydał już 7 wyroków śmierci. Dalsze egzekucye mają nastąpić, skoro się tylko pochwyci właściwych kierowników ostatniej rewolty. Między Essadem paszą a serbskim pułkownikiem Risticem, który dowodzi w Elbasanie i Tiranie, panują dobre stosunki.

 

            ZMIANY NA NAJWYŻSZYCH STANOWISKACH W ROSYI. Minister spraw wewnętrznych powiedział zastępcy prasy, że postanowiono zmienić osobistości na wielu wyższych posterunkach urzędniczych. Wszyscy pomocnicy Makłakowa mają być zastąpieni przez innych, Plebwe i Dżunkowskij już zostali oddaleni.

            FABRYKACYA POCISKÓW WE WŁOSZECH. Jak donosi „Corriere della Sera“ , pewna grupa włoskich przemysłowców zawiązała się w spółkę celem fabrykacyi pocisków, a nadwyżkę dochodów przeznaczyła na rzecz żołnierzy i marynarzy. Ministerstwo wojny zawarło z tą spółką kontrakt na dłuższy czas.

            KRÓL BAWARSKI — PRUSKIM MARSZ. POLNYM. Pisma donoszą, że król bawarski po powrocie z austro-węgierskiej kwatery odwiedził cesarza niemieckiego w głównej kwaterze. Cesarz nad al mu rangę pruskiego generała i marszałka polnego.

            STRATY ANGLIKÓW POD DARDANELAMI. Biuro Reutera donosi z Londynu: W Izbie niższej oświadczył Asquith, że straty wojsk angielskich w Dardanelach na lądzie i na morzu wynosiły do 31 maja 496 oficerów zabitych, 1134 zranionych, zaginionych 92, żołnierzy 6927 zabitych, 23542 rannych, 6445 zaginionych.

            GRATULACYE CESARZA DLA SUŁTANA. Z Konstantynopola donoszą, że cesarz Franciszek Józef wysłał do sułtana gratulacyę z powodu przebytej przez niego szczęśliwie operacyi.

            OGRANICZENIE SWOBÓD W HISZPANII. „Temps“ donosi z Madrytu, że rząd hiszpański postanowi! zezwolić na urządzanie zgromadzeń w sprawach polityki wewnętrznej, a zakazać nadal tylko takich, na których by miano omawiać sprawę wojny i neutralności.

            PODCZAS WOJNY NIE BĘDZIE STRAJKU. Lloyd George zawiadomił w ang. Izbie gmin, że otrzymał rezolucyę robotników bawełnianych, równającą się faktycznie gwarancyi, że podczas wojny nie urządzą strajku ani nie zamącą pracy.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 4 lipca 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.