Radzili... nad sprawą polską.

Wczoraj odbyło się w sali konferencyjnej Rady miejskiej, zebranie kilkudziesięciu obywateli celem narad nad obecna sytuacyą polityczną. W dyskusyi zabierali głos: prezes Koła dr. Leo, X. Biskup Sapieha, Stanisław Tarnowski, prezes Turski, prof. Jaworski. poseł Maryewski, poseł Srokowski i i.

 

Wszyscy przemawiający dali wyraz przekonaniu, że dla załatwienia czynności, wynikających z obecnego położenia stworzonem być winno przez Koło polskie odpowiednie ciało.

 

 

Prezes Koła dr. Leo oświadczył, że we wtorek dnia 11 bm. udaje się do Wiednia celem kontynuowania konferencyi z czynnikami państwowymi, rozpoczętych już dn. 31 lipca i 1 sierpnia. Dr. Leo oznajmił dalej, że ma zamiar zarządzić siaki służbę prezydyum Koła w Wiedniu, zwołać Koło polskie na koniec bieżącego lub początek przyszłego tygodnia i przystąpić do stworzenia organu ogólno-narodowego Zebrani przyłączyli się jednomyślnie do tego programu i wyrazili zapatrywanie, że do chwili decyzyj Koła polskiego wstrzymać się należy z określaniem swego stosunku do już istniejących względnie powstać mających komitetów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.