Żydzi Polacy a wojna.

Na murach miasta ukazała się piękna odezwa Komitetu, zawiązanego przez przedstawicieli wszystkich warstw ludności żydowskiej w Krakowie, który uchwalił poprzeć bezwzględnie i solidarnie z całym narodem polskim obecne dążności narodu polskiego i roztoczyć pieczy nad ludnością. W tym celu wybrano Komitet wykonawczy, w którego skład weszli: Pp. Dr. Samuel Tilles, prezes Izraelickiej Gminy wyznaniowej, jako przewodniczący oraz Dr. Leon Ader, Gustaw Gerson Bazes, Tadeusz Epstein, Dr. Szymon Feldblum, Dr. Rudolf Fruling, Dr. Adolf Grom, Dr. Feliks Gutmann, Dr. Ignacy Landau, Dr. Rafał Landau i Dr Ozyasz Thon. Nadto utworzono odpowiednią ilość sekcyi z prawem kooptacyi. Biuro Komitetu znajduje się w gmachu Gminy izraelickiej w Krakowie, ul. Skawińska 2.

 

 

Komitet ten obejmuje wszystkie stronnictwa żydowskie począwszy od syonistów i socyalistów do konserwatystów. Jak się dowiadujemy uchwalono na wszystkich żydów nałożyć podatek polskie związki strzeleckie. Do tej pory zdeklarowano już poważną sumę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.